کسب‌وکارهای سلامت دیجیتال رونق می‌گیرد

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اخبار نوآفرین
  4. chevron_right
  5. کسب‌وکارهای سلامت دیجیتال رونق می‌گیرد

کسب‌وکارهای سلامت دیجیتال رونق می‌گیرد

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف توسعه سلامت الکترونیک در کشور امضا شد.

این تفاهم‌نامه سه‌جانبه به امضای مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و جمهوری فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمدرضا شانه‌ساز رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید.

محمدی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و جمهوری فناوری ریاست در این مراسم، گفت: توسعه سلامت الکترونیک یکی از نیازهای اساسی زندگی امروز است و باید برای همه‌گیر کردن این فناوری در کشور از تمام بازیگران این عرصه استفاده کنیم.

به گفته محمدی، در این حوزه چالش‌هایی مانند تنظیم‌گری، اخذ مجوزها، رفع مشکلات موجود بر سر راه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و غیره وجود دارد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند در این زمینه‌ها به ما کمک کند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: باید نگاه به این حوزه توسعه‌ای باشد. باید تلاش کنیم برای ایجاد شفافیت و افزایش سرعت اقدامات درمانی در حوزه سلامت از فناوری‌های الکترونیکی و دیجیتالی استفاده کنیم.

محمدی همچنین بیان کرد: توسعه زیرساخت‌های کارآفرینی و فضاهای شتاب‌دهی در حوزه سلامت دیجیتال به همکاری همه بخش‌ها و حوزه‌‌های مرتبط با این فناوری احتیاج دارد. 

ظرفیت بالای کشور برای توسعه سلامت الکترونیک 

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این نشست، با اشاره به ضرورت توجه به بیماران صعب‌العلاج، گفت: یکی از مهم‌ترین نتایج اجرایی‌سازی طرح توسعه سلامت الکترونیک، کمک به بیماران صعب‌العلاج است. حضور شرکت‌های دانش‌بنیان به تسهیل اقدامات درمانی این بیماران کمک می‌کند.

به گفته قانعی، اجرای این طرح از تجویز نسخه‌های بی‌جهت و بی حد و مرز هم پیشگیری می‌کند. فقط باید تلاش کنیم مفاد این تفاهم‌نامه به شکلی دایمی و درست اجرایی شود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: ظرفیت‌های خوبی در حوزه پزشکی و آی‌تی در کشور وجود دارد که این ظرفیت‌ها می‌تواند به اجرای درست این طرح در کشور کمک کند.

در تفاهم‌نامه چه آمده است؟

در همین راستا تفاهم‌نامه همکاری «راه‌اندازی و توسعه مرکز شتابدهی و نوآوری فناوری‌های امیکس و فارماکوژنومیکس محاسباتی با اولویت مصرف منطقی دارو و پزشکی شخصی سازی شده در کشور» میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  منعقد شد. 

این تفاهم‌نامه با هدف تحقق سیاست‌های کلان ایران در حوزه علم و فناوری و تحقق حمایت از کالاها و خدمات ملی و دانش‌بنیان در حوزه شهر هوشمند، میان ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی منعقد شد.

این تفاهم‌نامه به مدت ۸ سال با هدف برنامه‌ریزی بلندمدت راهبردی، میان‌مدت و کوتاه‌مدت برای ارتقای توانمندی‌های تولید، صادرات و توسعه بازار داخلی، محصولات و خدمات در کسب‌وکارهای حوزه فارماکوژنومیکس محاسباتی و فناوری‌های امیکس با رویکرد ارتقای سطح کیفی امضا شد. 

همچنین ساماندهی، هماهنگی و اجرای حمایت اثربخش و هدفمند از کسب و کارهای فارماکوژنومیکس محاسباتی و فناوری‌های امیکس و هدفمندی حمایت‌های دولت از تجاری‌سازی محصولات و خدمات کسب و کارهای فارماکوژنومیکس محاسباتی و فناوری‌های امیکس با رویکرد فراهم‌سازی بستر رقابت‌پذیر کردن شرکت‌ها و رقابت‌پذیر شدن محصولات و خدمات تولیدی در بازارهای داخلی و خارجی از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

حمایت فنی و قانونی از تاسیس و راه‌اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری فارماکوژنومیکس محاسباتی و فناوری‌های امیکس، ارائه مجوز مرکز شتاب‌دهی، انجام اقدامات لازم برای تصویب تشکیلات مرکز در مراجع ذی‌صلاح، کمک به انتقال تجربه و تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای فعالیت‌های مرکز با همکاری مجموعه‌ها و نهادهای ذیربط و ذینفع، معرفی استارتاپ‌های فعال در حوزه سلامت، پزشکی و کشاورزی به مرکز و معرفی و فراهم کردن تعامل مؤثر با مربیان، صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر و سایر شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری در کشور از جمله تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم‌نامه است.

حمایت فنی و قانونی از تأسیس و راه‌اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری فارماکوژنومیکس محاسباتی و فناوری‌های امیکس، انجام اقدامات لازم جهت تصویب تشکیل مرکز در مراجع ذیصلاح و کمک به انتقال تجربه و تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای فعالیت‌های مرکز با همکاری مجموعه‌ها و نهادهای ذیربط و ذینفع هم بخشی از تعهدات قید شده در تفاهم‌نامه برای ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

همچنین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز متعهد شده است که هماهنگی و کمک به تأمین منابع اطلاعاتی موردنیاز و هماهنگی و همکاری برای فعالیت‌های مرکز با همکاری مجموعه ها و نهادهای ذیربط و ذینفع و معرفی استارتاپ‌های فعال در حوزه غذایی و دارویی مبتنی بر موضوع مرکز شتاب‌دهی به شرکت‌ها و کارخانجات مرتبط و کمک و حمایت از مرکز شتاب‌دهنده و طرح‌های موفق و محصولات و خدمات تجاری شده توسط استارتاپ‎های تحت پوشش مرکز را اجرایی کند.

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
دومین دوره جشنواره ملی صفحه خیال تمدید شد
نوشتهٔ بعدی
برترین‌های سومین جشنواره بازی‌های جدی معرفی شدند

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست